Sygnały kanban

Wersja z dnia 09:21, 5 sty 2023 autorstwa Admin (dyskusja | edycje) (→‎E-Kanban)

(różn.) ← poprzednia wersja | Zatwierdzona wersja (różn.) | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)

Podstawowe narzędzia kanban za pomocą których sterowana jest produkcja.

Pojemnik kanban

Jest to alternatywa dla kart kanban. Na pojemniku kanban powinny znajdować się takie same informacje jak na karcie kanban. W firmach produkcyjnych najczęściej stosowane są systemy dwu-pojemnikowe. Na regale kanban znajduje się miejsce dla dwóch pojemników. W przypadku gdy jeden z pojemników zostanie opróżniony powinien zostać odesłany do dostawce celem uzupełnienia zapasu. W celu uniknięcia zbędnych kosztów transportu powinno się regulować wielkość partii i wielkość pojemnika.

Karta kanban

Jest to zazwyczaj kartonowa / plastikowa fiszka, na której znajdują się informacje takie jak wielkość partii, miejsce składowania, indeks materiału, nazwa materiału, numer karty kanban. Szerszy opis karty kanban.

Tablica kanban

Tablice kanban mogą pełnić wiele funkcji w obwodach sterowania. Tablice Kanban są postrzegane jako wariacje na tradycyjnych kart Kanban. Po pierwsze służą one do wywoływania zleceń produkcyjnych po drugie mogą służyć do planowania zdolności produkcyjnej. Zamiast karty kanban reprezentującej popyt lub zdolności, wykorzystuje się magnesy, plastikowe żetony, kolorowe podkładki lub Sticky Notes do reprezentowania elementów pracy.  Każdy z tych obiektów stanowi element w procesie produkcji i porusza się po tablicy. Tablica kanban jest zwykle podzielona na trzy sekcje: “do zrealizowania”, “praca w toku” i “zakończono”. Działanie tablicy kanban świetnie przedstawia następująca prezentacja.

Sygnał kanban dla materiałów nietypowych

Jest to wariacja karty kanban i pojemników kanban. Materiał kontrolowany jest poprzez wizualne monitorowanie zapasów buforowych, które przechowywane są w określonych miejscach w pobliżu produkcji. Materiał może znajdować się na paletach euro, paletach specjalnych, na regałach. Metoda ta sprawdza się dla materiałów których nie można umieścić w standardowych pojemnikach. Sygnałem kanban będzie zużycie połowy materiału znajdującego się w buforze. Po osiągnięcia tego poziomu zapasu należy przenieść kartę kanban (znajdującą się w pobliżu materiału) do jednostki zajmującej się uzupełnianiem zapasu.

E-Kanban

Nowoczesne systemy produkcji ze względu na ich złożoność i różnorodność często silnie zależą od nowoczesnych technologii informatycznej, dlatego ważne jest wraz z systemem kanban zintegrowanie systemów ERP. Istnieje wiele producentów oferujących zaawansowane systemy informatyczne wspomagających systemy ERP. Do najpopularniejszych należy niemiecki SAP. Systemy takie oferują wiele narzędzi i interfejsów wspomagających planowanie i kontrolę produkcji. Aby stworzyć łatwy w użyciu i przy tym bezbłędny system kanban zaleca stosowanie się kart kanban z kodami kreskowymi. Po wdrożeniu systemu kanban w SAP, procesy produkcyjne bądź uzupełnienie zapasu wzbudza się wtedy za pomocą czytnika kodów kreskowych.

Inną odmianą elektronicznego sygnału kanban może być wysłanie wiadomości email do dostawcy. Zaleca się w takim przypadku zastosowanie zdefiniowanych wcześniej szablonów email.

Dużą zaletą systemu komputerowego kanban jest to że wszystkie pętle sterowania, źródła emisji i pochłaniania można kontrolować przy pomocy wielu analiz bądź graficznych wykresów. Można wyeliminować w ten sposób wąskie gardła i zakłócenia w działaniu systemu.