Koszty utrzymania magazynu
Z SYSTEM-KANBAN.PL
Według zasad Lean, zapasy magazynowe są jednym z siedmiu rodzajów marnotrawstwa. W poniższym poście spróbuję przekonać Cię do tego poglądu, przedstawiając koszty magazynowania obejmujące rachunkowość tradycyjną jak i koszty ukryte. W przeciętnej firmie koszty magazynowania to aż od 30% do 65% wszystkich kosztów jakie firma ponosi w wyniku swojej działalności. O tym co wchodzi w skład tych kosztów przeczytasz poniżej.
Koszt kapitału
Pierwszym kosztem związanym z zapasem jest koszt kapitału. Mówiąc prościej jest to koszt jaki ponosi firma w wyniku zakupu materiałów, które znajdują się w magazynie. Jest to koszt uzyskania finansowania (zarówno długu jak i funduszy). Przykładem może być zmienna stopa procentowa. Pieniądze pożyczone na zakup materiału są oprocentowane, a oprocentowanie zmienia się w wyniku wahań stóp procentowych. Reasumując, koszt kapitału to wartość zakupionych materiałów plus koszty uzyskania pieniędzy ich zakup. Typowe szacunki składające się na koszt kapitału to od 6% do 12%.
Podatki i ubezpieczenia
Poza kosztami kapitału, większość firm ubezpiecza swój dobytek od wszelakich ryzyk. Materiały zakupione zostaną także opodatkowane. Oczywiście koszty te będą różne w zależności od przemysłu i rodzaju magazynowanych materiałów. Szacuje się, że koszty podatków i ubezpieczeń wynoszą od 3% do 9%.
Koszty magazynów
Są to wszystkie koszty związane z przechowywaniem materiałów. Składają się na nie koszty gruntów, budynków oraz koszty ich utrzymania takie jak opłaty za prąd, ogrzewanie magazynów itd. Budując magazyny firma musi zapłacić za regały, pojemniki czy też palety. Wszystko to stanowi do 2% do 5% wszystkich kosztów firmy rocznie. Korzystając z zarządzania Lean zaleca sie optymalną redukcję zapasów magazynowych.
Obsługa magazynu
Każdy magazyn wymaga obsługi. Towary codziennie opuszczają magazyn jak i są do niego dostarczane. Obsługując magazyn ponosimy koszty utrzymania wózków, zatrudnienia pracowników, koszty transportu. Szacuje się, że jest to od 2% do 5% kosztu towaru.
Koszt administracji
Są to koszty prowadzenia ewidencji materiałowej. W większości firm każdy fakt przyjęcia materiału do magazynu oraz wyciągnięcia z magazynu musi być zaewidencjonowany. Koszty te różnią się w zależności od wielkości magazynów, ilości materiałów jak i rotacji materiałów. Na koszty te składają się wynagrodzenia pracowników oraz koszt utrzymania systemów w których prowadzona jest ewidencja. W skali całej firmy jest to od 3% do 6% kosztu towarów.
Złomowanie
W każdej firmie może zdarzyć się, że popyt na materiał zmniejszy się do takiego poziomu, że możne być nieopłacalne jego utrzymywanie. W takich przypadkach firma decyduje się najczęściej na jego złomowanie lub utylizację. Czasami jeśli się uda, towar sprzedawany jest poniżej kosztów zakupu. Koszty te wahają się od 6% do 12% wartości towarów.
Pogorszenie jakości materiału, kradzieże
Niektóre rodzaje materiału są niezwykle wrażliwe na czynniki zewnętrze, które powodują pogorszenie się jakości materiału. Kleje i smary mogą się starzeć, metale rdzewieć, gumy mają określony czas przydatności, baterie z wiekiem tracą swoją żywotność. Pozbycie się takich materiałów stanowi jakiś koszt dla firmy. Oprócz pogorszenia jakości materiału kosztem utrzymania magazynów są także kradzieże i zaginięcia. Wszystko to stanowi od 3% do 6% wartości towarów.
Koszt czasu odpowiedzi
Kolejnym czynnikiem wpływającym na koszty magazynowania jest czas reakcji na zewnętrzny popyt. Im więcej masz zapasów tym wydobycie materiału trwa dłużej. Dłużej też trwa inwentaryzacja materiałów znajdujących się w magazynie. Opóźnienia te w skali roku dają widoczną kwotę. Szacuje się że jest to od 5% do 10% wartości towarów.
Podsumowanie
Ogólnie rzecz biorąc, koszt utrzymania zapasów to od 30% do 65% rocznie. Oczywiście różni się on w zależności od branży firmy. Jednym z powodów sukcesu Toyoty była redukcja zapasów przy pomocy narzędzi Lean. Zastosowanie zarządzania szczupłego może znacznie zmniejszyć koszty każdej firmy. Oczywiście koszty dalej będą się utrzymywały w powyższych wielkościach ale 30% od 1000 0000zł jest dużo większy od kosztu gdy wartość zapasu będzie równała się np. 200 000zł.
Bibliografia
- Christopher S. Jones and Selale Tuzel, “Inventory Investment and the Cost of Capital”
- Stephen G. Timme and Christine Williams-Timme, “The Real Cost of Holding Inventory”
REKLAMA